Care este taxa de stat pentru evaluarea bunului imobil?

10 mai 2017 64

In instanta de judecata s-a depus dosar civil pentru rezilierea contractelor de vinzare-cumparare intre parti. Conform incheierii s-a inlaturat neajunsurile in termen, unde se cere si taxa de stat pentru evluarea bunului imobil pe caz. In trecut era suma de 200 lei, iar acum circa 3 procente din valoarea imobilului, aproximativ din 176 000 lei - de achitat suma de 5200 lei. Care este raspunsul corect?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Igor.

Este corect 3 % din valoarea acțiunii.

Vedeti art 3 alin. (1) lit. a) din Legea taxei de stat http://lex.justice.md/md/313274/ .

11 mai 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Irina, omul intreaba taxa de stat pentru evaluarea bunului imobil, nu taxa de stat pentru depunerea cererii de chemare in judecata...
Igor, care a fost necesitatea de a depune cererea de chemare in judecata? Rezilierea unui contract are loc prin acordul partilor.

11 mai 2017