Ce inseamna stare de examinare in procedura administrativa?

29 martie 2021 18

Am depus documentele pentru privatizarea unui teren si am primit scrisoare de la directia generala architectura, urbanism si relatii funciare ca terenul respectiv se afla in stare de examinare in procedura administrativa. Ce inseamna aceasta?

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua Andrei.

Procedura administrativă este activitatea autorităților publice cu efect în exterior, îndreptată spre examinarea condițiilor, pregătirea și emiterea unui act administrativ individual, spre examinarea condițiilor, pregătirea și încheierea unui contract administrativ sau examinarea condițiilor, pregătirea și întreprinderea unei măsuri strict de autoritate publică.

Respectiv, presupun că autoritatea publică va anunțat... mai detaliat că solicitarea dumneavoastră se află încă în curs de examinare.

30 martie 2021