Ce pot face, dacă am o datorie la achitarea pensiei alimentare, despre care am aflat întâmplător?

5 iulie 2024 6

Bună ziua. Ne-am separat în 2018. De fapt, fostul soț a schimbat lacătul la ușă am rămas cu doi copii (de 2 ani 5 luni și 1 an 6 luni) pe drumuri fără documente. În plus, fostul soț a păstrat la el cele doua carduri bancare cu indemnizațiile lunare pentru copii (unul românesc și celălalt moldovenesc) și le folosește și în prezent. Am găsit posibilitatea să merg cu poliția să iau din apartament documentele și să depun cerere de divorț. Tatăl copiilor nu ne-a ajutat cu nimic. După 2 ani, s-a întors în țară și la rugămintea lui i-am permis să se vadă cu copiii. Am făcut tot posibilul să dau un copil la grădiniță și pe altul îl luam cu mine la serviciu. S-a început pandemia și nu mai puteam să iau copilul cu mine la serviciu. Atunci, tatăl mi-ai propus să-l las pe copilul cel mai mic cu el. Am fost de acord fiindcă nu aveam altă variantă. Tot în această perioadă, grădinița s-a închis. Am discutat cu fostul soț și am decis ca și al doilea copil (cel mai mare) să stea periodic la el. Mai târziu, am fost telefonată de directoarea grădiniței, care m-a informat că tatăl copiilor le-a spus că eu i-am lăsat copii la ușă. În plus, el s-a adresat la Direcția pentru protecția copilului și în instanță pentru stabilirea domiciliului copiilor. Nu am fost informată despre acest proces, deoarece fostul soț a indicat în mod intenționat o adresă de domiciliu greșită și eu nu am primit nicio scrisoare. Prin urmare, judecata a fost de partea lui (în decembrie 2022). Între timp eu mi-am refăcut viața, am un copil mic cu care stau acasă și nu lucrez. Am aflat întâmplător că sunt dată la executor judecătoresc pentru încasarea pensiei alimentare. Am găsit acel executor, care mi-a trimis acteleși am aflat că am datorii de peste 60.000 lei. Ce mi se poate întâmpla? Executorul a spus că va apela la poliție. Eu, însă, până nu crește copilul, nu am cum să mă angajez și să încep să sting acea datorie. Dați-mi, vă rog, un sfat. Ce pot face legal? Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Emma, e o situație stupidă, copii rămași fără mamă și o pensie alimentară enormă ( 60 000 lei ). Tata copiilor DVS nu vă crede, judecata a fost de partea lui. DVS sunteți în drept să contestați hotărârea de judecată despre incasarea pensiei alimentare în instanța superioară... mai detaliat ( Apel ), este Apel la Chișinău, Bălți și Cahul, cu indicarea motivelor expuse în mesaj pentru a fi anulată hotărârea de incasare pensiei, pentru a perfecata documentele copiilor de a eși după hotarele țării și alte acțiuni.

7 iulie 2024