Cerere de demisie

06 december 2019 39

Sotia lucreaza la un spital de stat si administratia nu vrea sa-i accepte cererea de demisie! Ei argumenteaza ca e obligata sa lucreze 3 ani! Ce pasi trebuie facuti ca sa fie eliberata si sa nu aiba probleme pe urma?

Lawyer comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Probabil sotia a incheiat un contract de studii anterior, in care este prevazuta obligatia de a activa in institutia unde va fi repartizata.

Nu este vorba despre o obligatie absoluta.
Ei trebuie sa va accepte cererea de demisie, dar voi va asumati obligatia de a achita sumele respective... mai detaliat prevazute de contract (taxe pentru studii, cheltuieli, etc.).

07 december 2019