Clauza abuziva in contract

12 noiembrie 2020 66

Bună ziua! M-am hotarât de ceva timp să iau niște cursuri de formare profesionala de la o companie din Republica Moldova. Citind contractul, am găsit o astfel de clauză: "În cazul în care, după intrarea în vigoare a acestui Contract, utilizatorul dorește să rezilieze Contractul, poate să facă acest lucru dacă îşi îndeplineşte toate obligaţiile financiare menţionate în articolul 4 al acestui Contract. În acest caz utilizatorul pierde dreptul la reducerea oferită pentru înscrierea efectuată în perioada de preînscriere, definită în articolul 4 al acestui Contract şi se obligă să plătească preţul întreg al serviciului."
Am confirmat la telefon că, într-adevăr, dacă eu vreau să reziliez contractul, trebuie să achit suma integrală pentru serviciul dat. Mi s-a comunicat că, dacă vreau semnez, dacă nu - nu. Ei nu modifică nimic. Spuneți, vă rog, cît este de corect acest punct? Permite legislația noastră să se includă astfel de clauze? Dacă nu, pot eu să întreprind ceva în acest sens? Mulțumesc!

Jurist comments 4

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform alin. 6, art. 1077, Codul Civil:

Articolul 1077. Clauzele considerate abusive
***
6) solicitarea de la consumatorul care nu și-a executat obligația fără justificare a unei penalități disproporționate în raport cu prejudiciul cauzat prin neexecutarea obligațiilor contractuale;
***

În cazul în care ați depistat o clauză abuzivă în orice contract cu consumătorul, adresați-vă către Agenția... mai detaliat pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței.

Agenția pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței efectuează controlul respectării prevederilor art. 1069-1081 din Codul civil în partea referitoare la contractele încheiate cu consumatorii și constatarea clauzelor abuzive în contracte, la sesizarea consumatorului sau din oficiu, în condițiile legii. Comerciantul are obligația de a prezenta Agenției pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței, la solicitare, o copie de pe originalul contractelor încheiate cu consumatorul care fac obiectul controlului, cu respectarea legislației privind protecția datelor cu caracter personal și a altor obligații de confidențialitate impuse de lege sau de contract. În cazul constatării clauzelor abuzive în contractul încheiat cu consumatorul, Agenția pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței întocmește act de constatare și intentează acțiune în instanța de judecată în vederea solicitării constatării nulității acestor clauze.

Mai multe detalii găsiți aici: https://consumator.gov.md/rom/clauzele-contractuale-abuzive

Servus

13 noiembrie 2020
M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună Irina.

Ulterior sesizării Agenției pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței, vei putea solicita excluderea clauzei declarate abuzive din contractul încheiat cu tine, și deja repararea prejudiciului pe care l-ai suportat în legătură cu existența acestei clauze.

Succes!

14 noiembrie 2020

Vă mulțumesc tuturor. Eu nu am ajuns să semnez acest contract, deoarece chiar aveam dubii la această clauză, deși, reprezentantul companiei mă asigura că e conform legislației. Deci, nu e chiar așa.
Eu pot depune o sesizare, chiar dacă nu am semnat?

14 noiembrie 2020
M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Da Irina, poți depune o sesizare, în care să indici datele persoanei juridice și eventuala clauză pe care o consideri abuzivă.
Ulterior deja Agenția întocmește act de constatare și intentează acțiune în instanța de judecată în vederea solicitării constatării nulității acestei clauze din toacte contractele ăn vigoare precum și din... mai detaliat cele ce urmează să fie încheiate.

14 noiembrie 2020