Compensaţii la căldură

04 october 2018 75

Buna ziua. As dori sa aflu despre posibilitatea acordarii compensatiei la caldura pentru mamica mea. La moment, ea locuieste singura in apartament, tata este decedat, eu recent m-am casatorit si locuiesc cu sotul la gazda. La intreprinderea municipala de gestionare a fondului locativ au cerut sa prezint eu extrasul de salarii pe ultimile 6 luni ca sa vada daca venitul meu cu a mamei nu depaseste 3.000, sau sa ma scoata de la evidenta ca dovada ca nu locuiesc acolo! Cum e cazul sa procedez, pentru ca nu locuim impreuna, iar pensia mamicai e de 1.600 lei? Poate ea sa beneficieze de compensatia de 40%? Multumesc anticipat!

Lawyer comments 3

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Păi auți primit răspuns la întrebare:
Sau vă radiați viza din apartamentul mamei,
Sau demonstrați că aveți in venit ce nu depășește 3000 lei penttru toți cei ce sunt nregistrați în apartament.
Cel mai ușor e să vă radiați de la evidență, astfel mama va putea primi compensația solicitată.

04 october 2018

Fiind cetatean al Republicii Moldova eu trebuie sa am viza de resedinta, daca radiez de la resedinta ma aflu in aer caci alt imobil nu am, este o solutie ?
Referitor la venit sa presupunem ca suntem 5 frati inregistrati in apartament, fiecare apt de munca si avind familia lor, reiese... mai detaliat ca fiecare trebuie sa aduca de la servici valoarea salariului pe ultimele 6 luni?

05 october 2018
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Actual, nu e nevoie să aveți undeva înregistrată viza,
Pentru compensație irmează să fie si gura înregistrată în imobil, sau venitul celor înregistrați să nu depășească 3000 lei.
Astfel toți urmează a fi radiați, si mama să fie unic proprietar.

05 october 2018