Concedierea in timpul concediului de îngrijire a copilului

7 februarie 2019 111

Buna ziua. La locul de munca de bază au deschis o anchetă pe numele meu precum că am șters din calculator niste maculatoare și idei de proiecte. Menționez că sunt în concediu de îngrijire a copilului de un an și pe parcursul acestui an am fost înlocuită de 3 persoane deja. Înainte de a se încheia ancheta, săptămână aceasta mi-au redus funcția de la manager la specialist și m-au trecut pe un alt loc de concediu de maternitate. Funcția mea de manager era pentru o perioadă nedeterminată. Totul s-a început când angajatorul a aflat că activez în altă parte fiind în concediu de îngrijire a copilului. Va rog mult daca puteți să îmi dați un sfat. Sau sa îmi spuneți dacă au dreptul să mă concedieze in situația dată. Menționez că informațiile șterse din calculator nu au nicio valoare financiara sau impact asupra activității instituției, sunt documente maculatoare in care eu îmi notăm idei.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Aurica.

Angajatorul are dreptul să vă concedieze, dacă acțiunile dumneavoastră se încadrează, printre altele, în acțiunile prevăzute la următoarele litere ale art. 86, alin. (1) din Codul muncii:
g) încălcarea repetată, pe parcursul unui an, a obligaţiilor de muncă, dacă anterior salariatul a fost sancționat disciplinar;
j) săvîrşirea unei contravenţii sau infracţiuni... mai detaliat contra patrimoniului unităţii, stabilită prin hotărîrea instanţei de judecată sau prin actul organului de competenţa căruia ţine aplicarea sancţiunilor contravenţionale;
k) comiterea de către salariatul care gestionează nemijlocit mijloace băneşti sau valori materiale ori care are acces la sistemele informaţionale ale angajatorului (sisteme de colectare şi gestiune a informaţiei) sau la cele administrate de angajator a unor acţiuni culpabile, dacă aceste acţiuni pot servi drept temei pentru pierderea încrederii angajatorului faţă de salariatul respectiv;
p) încălcarea gravă, chiar şi o singură dată, a obligaţiilor de muncă.

11 septembrie 2019