Concediu de îngrijire a copilului până la vârsta de 6 ani

25 апреля 2024 3

Bună ziua. Am fost fost în concediu de îngrijire a copilului până la vârsta de 4 ani. Între timp, m-am eliberat de la serviciu și m-am angajat în altă parte, dar nu ma descurc cu copiii. Pot solicita la noul loc de muncă concediu de îngrijire a copilului până la vârsta de 6 ani? Multumesc mult!

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
  • Параюрист

Cadrul legal nu prevede un astfel de concediu. Doar cu acordul angajatorului, puteți obține, la cerere, concediu din cont propriu neplătit pentru o perioadă de maxim 180 de zile pe an.

13 мая 2024