Consecinţele amnistiei

13 iulie 2016 78

Sotul meu este cercetat penal. Actualmente am aflat ca art 370(2) este in proiectul de lege ce tine de amnistie. Avocatul se pronunta pentru recunoasterea vinovăţiei doar pentru a nu merge in instanţă. Mă interesează care sînt consecinţele?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Soltan
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua Dorina. D-stră vă referiți la proiectul de Lege privind amnistia în legătură cu aniversarea a XXV-a de la proclamarea independentei Republicii Moldova. Vă informez că prevederile legii respective în cazul în care va fi adoptată de Parlament, nu se vor aplica persoanelor bănuite, învinuite, inculpate sau condamnate pentru... mai detaliat infracțiunea prevăzută la art. 370 (2). Mă refer la art. 5 din proiectul de lege respectiv care stabilește pentru care infracțiuni persoanele NU VOR FI AMNISTIATE.
Accesați proiectul de lege la următorul link: http://www.parlament.md/ProcesulLegislativ/Proiectedeactelegislative/tabid/61/LegislativId/3067/language/ro-RO/Default.aspx

Cu privire la recunoașterea vinovăției, menționez 2 situații deoarece nu cunosc statutul procesual al soțului (învinuit / inculpat):
1) Art. 80 Cod Penal - În cazul în care persoana pusă sub învinuire încheie un acord de recunoaştere a vinovăţiei, iar instanţa de judecată acceptă acest acord, pedeapsa pentru infracţiunea imputată se reduce cu o treime din pedeapsa maximă prevăzută pentru această infracţiune.

2) Art. 364 prim - Pînă la începerea cercetării judecătoreşti, inculpatul poate declara, personal prin înscris autentic, că recunoaşte săvîrşirea faptelor indicate în rechizitoriu şi solicită ca judecata să se facă pe baza probelor administrate în faza de urmărire penală. Inculpatul care a recunoscut săvîrşirea faptelor indicate în rechizitoriu şi a solicitat ca judecata să se facă pe baza probelor administrate în faza de urmărire penală beneficiază de reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsă prevăzute de lege în cazul pedepsei cu închisoare, cu muncă neremunerată în folosul comunităţii şi de reducerea cu o pătrime a limitelor de pedeapsă prevăzute de lege în cazul pedepsei cu amendă.

Succese!

14 iulie 2016