Contestare proces-verbal contraventional

9 decembrie 2018 60

Buna ziua. Mi-a fost intocmit un proces-verbal pe articolul 242 Cod contraventional, dar nu sunt de acord cu incalcarea constatata. Unde si cum pot scri o contestatie pentru judecata. Eu am semnat ca nu am nevoie de avocat si traducator. Acum vreau sa aflu daca am posibilitatea de a-mi lua avocat la judecata? Care este procedura?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Dmitri,

Dvs. aveți tot dreptul de a avea avocat în cadrul procesului contravențional chiar și dacă anterior ați renunțat la asistența acestuia. Legea prevede că Dvs. puteți în orice moment al desfăşurării procesului, să reviniți asupra renunţării şi să invitați un apărător sau să solicitați desemnarea unui avocat care... mai detaliat acordă asistenţă juridică garantată de stat, care va fi admis din momentul cînd a fost invitat sau solicitat.

Cu privire la contestație, legea prevede că contravenientul în cazul în care nu este de acord cu decizia agentului constatator sau în cazul în care aceasta a fost emisă cu încălcarea normelor procesuale stabilite de prezentul cod, sînt în drept să conteste decizia emisă asupra cauzei contravenționale. Termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 15 zile de la data emiterii acesteia sau, pentru părțile care nu au fost prezente la şedința de examinare a cauzei contravenționale, de la data înmînării copiei de pe decizia respective.

Contestația împotriva deciziei emise asupra cauzei contravenționale se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator care a examinat cauza.

Dacă aveți întrebări suplimentare mă puteți contacta.

10 decembrie 2018