Contestarea actului de executare silita

15 octombrie 2019 44

Buna ziua. Puteti sa ma ajutati, va rog? M-a invitat executorul judecatoresc si mi-a prezentat actul de executare silita. Pot sa contestez actul mentionat si in ce termen pot s-o fac? Executorul poate intra neinvitat in casa mea? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Actul de executare nu poate fi contestat, urma a fi contestată hotarirea sau temeiul de eliberare a acestuia(depinde de caz).
Totodată puteți contesta actele de executare, în cazul acțiunilor abuzive ale executorului.
În baza actelor procesuale, executorul poate accede în imobil în sensul executării silite, aplicare de sechestre, ridicare bunuri, evaluare și... mai detaliat vînzare.

21 aprilie 2020