Contract de locatiune

16 august 2019 42

Buna ziua. As vrea sa stiu cum este impozitat de stat un contract de locatiune cu titlu gratuit? Care sunt riscurile acestui tip de contract? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Locațiune gratuita, este vorba de contract de comodat
Articolul 1234. Contractul de comodat
(1) Prin contract de comodat o parte (comodant) se obligă să dea cu titlu gratuit un bun în folosinţă celeilalte părţi (comodatar), iar aceasta se obligă să restituie bunul la expirarea... mai detaliat termenului pentru care i-a fost dat.
(2) Contractul de comodat poate prevedea compensarea de către comodatar a uzurii bunului.

Atît timp cît nu e înregistrat un venit, impozit nu va fi perceput, in rest, sunt aplicabile condițiile locațiunii, ce va fi prevăzut, urmează a fi respectat.
Nu sunt riscuri, atît timp cît e întocmit corespunzător, doar că nu va exista o contra prestație(plată pentru folosire).

17 august 2019