Contract de vanzare-cumparare a unui imobil cu achitare în rate

6 octombrie 2020 157

Bună ziua! Doresc să cumpăr un imobil, dar proprietarul lui se află în Rusia și din cauza pandemiei nu poate să vină în țară. Mi-a propus să împuternicească prin notar un vecin, cu care sa incheiem la notar contractul de vânzare-cumparare cu achitarea in rate. Dupa care, eu sa-ii achit prima rată (prin transfer în Rusia) ca să pot locui acolo și să fac reparație, iar apoi îi voi achita restul sumei. Este posibil ca proprietarul care se află în Rusia să împuternicească cu așa drepturi o persoană care se află în Republica Moldova? Va fi valabil așa contract dacă voi merge la notar?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Da, dacă împuternicirile se acordă în baza unui procuri autentificate notarial sau la Consulatul RM din Rusia.

6 octombrie 2020