Cum obțin cetățenia română copiii care au împlinit 18 ani, dacă părinții dețin cetățenia??

22 februarie 2023 42

Bună ziua. Ambii părinți dețin buletine românești. În jurământul mamei sunt înscriși toți 3 copii, iar 2 din ei au atins majoratul și nu dețin acte românești. Ei pot depune certificatele de naștere pentru transcriere și obține acte românești în temeiul cetățeniei părinților sau în privința lor se aplică altă procedură?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Pentru informaţii exacte legate de procedură, adresaţivă la Ambasada României http://chisinau.mae.ro/contact

23 februarie 2023