Cum pot radia tatăl din certificatul copilului meu?

7 decembrie 2019 41

Am 16 ani, nu trăiesc cu tatăl copilului meu, dar copilul e cu mine. Nu mă ajută cu nimic și vreau să-l radiez din certificatul copilului. Spuneti-mi, va rog, ce pot face în această privință.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Nu este posibilă radierea numelui tatălui de la rubrica "tatăl" din actele de stare civila și Registrul actelor de stare civilă decât în cazul în care persoana respectiva nu este tatăl copilului și doar în cadrul unui proces judiciar contestînd paternitatea.

Ceea ce puteți sa întreprindeți este decăderea din drepturile... mai detaliat părintești.

8 decembrie 2019