Cum sa scriu corect o explicatie la politie?

1 octombrie 2018 3305

Fostul sot a depus plângere la politie, pentru ca pe un sait de socializare am postat o poză cu un citat. El spune ca prin acest mesaj l-am dezonorat în fata rudelor si a cunoscuților. Nu cred ca am făcut ceva grav, comparativ cu comportamentul lui. În fine, cum să scriu corect o explicație la politie? Vă mulțumesc.

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Scrieti cat mai succint, la subiect, evitati sa va scuzati, si cel mai important - mentionati ca nu ati avut nici o intentie sa asociati acel citat cu persoana fostului sot, ca citatul nu va apartine (indicati sursa) si nu era adresat in nici un mod unei persoane anume, si... mai detaliat ca poza ati publicat-o pentru prietenii Dvs. De asemenea, indicati ca nu ati primit pina acum nici o cerere oficiala din partea dansului de a sterge poza respectiva, si nici pagina de socializare nu v-a comunicat ca ar exista careva pretentii ale unor terti referitor la acea poza.

1 octombrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Ludmila,
Dvs la fel aveți și opțiunea de a refuza să dați careva explicații scrie referitor la acest subiect.
Trebuie să înțelegeți că în cazul în care dați asemenea explicații, acestea ulterior ar putea fi folosite ca probă împotriva Dvs într-un proces civil privind repararea prejudiciului moral.
Mai mult ca atât, potrivit... mai detaliat legislației procesual penale, după caz inclusiv potrivit prevederilor codului contravențional, persoana care este acuzată de comiterea unei infracțiuni sau contravenții are drept la tăcere și dispune de privilegiul împotriva propriei incriminări.
Chiar dacă colaboratorii de poliție vă amenință sau poate vă șantajează într-un mod sau altul le puteți răspunde foarte simplu: „Eu nu vin la sectorul de poliție sau Inspectorat decât dacă îmi expediați citație și doar însoțită de un avocat, iar careva explicații refuz să dau, întrucât nu constituie mijloc de probă și este dreptul meu să refuz.”.

2 octombrie 2018