Cum trebuie sa impartim averea ramasa de la parinti?

26 decembrie 2022 91

Buna ziua. Mama a decedat cu multi ani in urma, iar tata a decedat anul trecut si nu a lasat testament. In casa care au locuit ei nu a ramas nimeni sa traiasca. Noi sintem trei copii: un fiu de 50 ani si doua fiice, de 48 ani si 46 ani. Cum trebuie sa impartim averea ramasa de la parinti?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ion.
Dacă casa aparținea în exclusivitate tatălui atunci conform prevederilor codului civil copii trebuie să moștească în cote egale adică 1/3 pentru fiecare copil.
Dacă casa a fost dobîndită în timpul căsătoriei părinților iar după decesul mamei (dacă a avut loc pînă în 2019) tata nu a perfectat actele de... mai detaliat moștenire după sine atunci va trebui prin judecată să constatați că tata a acceptat moștenirea prin posesie a bunului. În caz contrar veți putea moșteni doar 1/2 din casă ce aparținea tatălui, iar 1/2 ce aparținea mamei va reveni statului.

28 decembrie 2022