Cum verific bicicleta la cumparare de pe mina a doua?

10 mai 2017 28

Vreau sa-mi iau o bicicleta de la o persoana care nu are nici un document pe dinsa. Nu pot aparea intrebari cu politia (se fura bine) si daca vreau sa ies cu bicicleta din tara - trebuie sa am vreun document?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Cel mai bine ar fi sa inchei un contract de vinzare-cumparare a bicicletei, in care indica partile contractului, datele lor din buletin, bicicleta (model, culoare), pretul contractului (plus mentiunea ca a fost achitat integral), si declaratia scrisa a vinzatorului ca bunul nu are careva vicii si nu sunt alte persoane... mai detaliat care ar putea pretinde la acesta. Contractul va fi o siguranta pentru tine ca esti dobinditor de buna-credinta, in caz ca apare cineva caruia i s-a furat bicicleta, si in acest caz nu o sa fii obligat sa o restitui proprietarului de drept.
Alta alternativa ar fi sa te interesezi la politie daca nu este in cautare o astfel de bicicleta, dar nustiu cit e de realizabil asta..
Din cite cunosc, nu ai nevoie de vreun document pentru bicicleta...Asupra bunurilor mobile, posesorul se prezuma proprietar.

11 mai 2017