Daca casa e data ca mostenire de bunici nepoatei, mama nepoatei are dreptul la o parte din casa?

20 iunie 2017 50

Daca casa e data ca mostenire nepoatei, fiica bunici (adica mama nepoatei) are dreptul la o parte din casa sau chiar daca da in judecata ii face parte sau nu?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Prin moștenire testamentară nepoata a devenit unic proprietar al casei. Deci, mama nepoatei nu are drepturi asupra acelui bun. Părinții nu au drepturi asupra bunurilor copiilor și copiii nu au drepturi asupra bunurilor părinților. Dar trebuie apreciat dacă s-au respectat regulile cu privire la rezeva succesorală, dacă prin testament bunica... mai detaliat a transmis întreaga avere nepoatei.

20 iunie 2017