Dacă data de contestare a expirat, cum procedez?

12 aprilie 2020 70

Trei persoane au ieșit din scara blocului și se deplasau spre mașină, era ora 23:10. Poliția s-a oprit în fața lor și i-a reținut! Le-au întocmit procese-verbale pentru că se aflau în spațiu public la oră târzie și au încălcat prevederile pct. 2 al dispoziției CSE Nr. 2 din 26.03.2020! Polițiștii se comportau agresiv și persoanele vizate fiind speriate au semnat procesele-verbale. Data întocmirii a fost 10.04.2020, ora 01:00! Ce se poate face?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Andrei,

Termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 48 ore de la data emiterii acesteia. Persoana nu poate fi repusă în termen, cazul omiterii termenului prevăzut.

12 aprilie 2020
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Depuneti azi, in mod urgent, contestatia.
12 Aprilie a fost o zi de Duminica.
Daca aveti nevoie de asistenta la intocmirea Contestatiei, puteti sa ma contactati la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

13 aprilie 2020