De ce acte am nevoie pentru a depune dosarul pentru redobandirea cetățeniei romane?

12 decembrie 2018 104

Doresc să redobandesc cetatenia romana. Dar nimeni nu-mi poate spune sigur de ce acte am nevoie. Este o problema legata de tatăl meu care e scris in adeverință de naștere cu familia greșită. Pot sa depun dosarul doar pe baza mamei și a parinților ei?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Angela,

Acte necesare pentru depunerea dosarului de redobândire a cetăţeniei române sunt:

Paşaport original (internaţional) - copie legalizată la notar;
Buletin de identitate original - copie legalizată la notar;
Cazier judiciar din Republica Moldova(sau din ţara de domiciliu) - în original;
Certificat de naştere - copie autentificată la notar;
Certificat de căsătorie/ divorţ -... mai detaliat copie autentificată la notar;
Certificat de naştere/ deces părinţi - copie autentificată la notar;
Certificat de căsătorie/ divorţ părinţi - copie autentificată la notar;
Certificat de naştere/ deces bunici - copii autentificate la notar;
Certificat de căsătorie/ divorţ bunici- copii autentificate la notar;
Declaraţie personală, autentificată la notar sau Sectia Consulara din care să rezulte ca nu s-a mai depus o altă cerere de redobândire a cetăţeniei române;
Declaraţie personală autentificată la notar sau Sectia Consulara din care să rezulte că în prezent persoana nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, sau a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi;
Declaraţie pe proprie răspundere, autentificată la notar sau la Secţia Consulară ,prin care se solicită rebobândirea cetăţeniei române cu menţinerea domiciliului în străinatate sau România.

Puteti incerca să modificati greseala din actele tatălui Dvs. la oficiul de stare civilă.

13 decembrie 2018