De unde să încep?

23 iunie 2018 33

Am procurat un garaj într-o Asociație cooperativă. După iarna a început totul să mucezească - subsolul, pereții, obiectele. În curînd am găsit și pricina - vecinul deasupra ( garajele sunt construite în două nivele) pur și simplu a astupat și a blocat canalele de aerisire. Președintele asociației, căruia m-am adresat în scris două luni în urmă, nu vrea să intervină și doar spune că nu găsește proprietarul.
Apare întrebarea:
Deoarece eu locuiesc la Ciocana, teritorial garajul se găsește în Chișinău pe str. Dimo, dar administrativ aparține comunei Stăuceni, la care judecătorie trebuie sa ma adresez? Pentru a mă adresa in instanță este necesară constatarea, anchetarea sau confirmarea faptului de careva experti sau este de-ajuns un proces-verbal al polițistului de sector? Ce acte sunt necesare?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Vă adresați la instanța din raza amplasării bunului imobil, comuna Stăuceni face parte din circumscripția judecătoriei Chișinău, sediul Râșcani.

Înainte de a vă adresa în instanță, obțineți un raport de expertiză asupra celor menționate care va servi ca probă circumstanțelor de fapt enunțate de dvs.

25 iunie 2018