Despre custodie

8 iulie 2017 85

2 ani avem împreună. Necăsătoriți. Un copil. Nu ne mai înțelegem. Stam la el.eu vreau sa plec. Doresc copiluleu, mama fiind. Ce șanse sunt sa-l ia el? El angajat - eu deokmdata acasă!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Teodora,

Codul familiei prevede la art. 63 precum că în cazul cînd părinţii locuiesc separat, domiciliul copilului care nu a atins vîrsta de 14 ani se determină prin acordul părinţilor.

Dacă un atare acord lipseşte, domiciliul minorului se stabileşte de către instanţa judecătorească, ţinîndu-se cont de interesele şi părerea copilului... mai detaliat (dacă acesta a atins vîrsta de 10 ani). În acest caz, instanţa judecătorească va lua în considerare ataşamentul copilului faţă de fiecare dintre părinţi, faţă de fraţi şi surori, vîrsta copilului, calităţile morale ale părinţilor, relaţiile existente între fiecare părinte şi copil, posibilităţile părinţilor de a crea condiţii adecvate pentru educaţia şi dezvoltarea copilului (îndeletnicirile şi regimul de lucru, condiţiile de trai etc.)

La determinarea domiciliului copilului minor, instanţa judecătoreasă va cere şi avizul autorităţii tutelare în a cărei rază teritorială se află domiciliul fiecăruia dintre părinţi.

Pentru a avea de câștigat mai mult în instanță ar fi cel mai bine să vă angajați la un post de muncă.

9 iulie 2017