Despre marimea pensiei alimentare

16 martie 2017 37

Am depus o cerere de divort cu ridicarea pensiei alimentare de la sot in marime de 712 lei in noiembrie 2016. Pina la moment instanta de judecata nu s-a expus si tot amina sedintele din cauza unor motive absurde invocate de el... care lucreaza peste hotare la negru. Intreabarea mea: care este suma pensiei alimentare de intretinere a minorului... (712 lei mi-a scris avocata care mi-a formulat cererea). Pot pretinde la moment 1/4 din salariu mediu pe economie ....si daca da - cum argumentez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Olga Saveliev
  • Avocat

Buna ziua, Olesea. Conform legii aveti dreptul la 1/4 din veniturile sotului pentru un copil, 1/3 - pentru 2 copii si 1/2 - pentru 3 copii. Insa, in cazul in care sotul lucreaza in strainatate si determinarea venitului real al acestuia este dificila, aveti dreptul sa solicitati in instanta... mai detaliat stabilirea cuantumului pensiei de întreţinere într-o sumă fixă şi achitarea acesteia printr-o plată unică; sau transmiterea anumitelor bunuri în contul pensiei; sau determinarea unui alt mod de plată a acesteia. In orice caz la determinarea cuantumului minim al pensiei de intretinere a copilului se va tine cont de cosul minim de consum al unui copil, stabilit de Biroul National de Statistica pentru cea mai recenta perioada (http://statbank.statistica.md/pxweb/pxweb/ro/30%20Statistica%20sociala/30%20Statistica%20sociala__04%20NIV__NIV050/NIV050100.px/table/tableViewLayout1/?rxid=c3861ddb-5533-45f8-8d51-7030e88b2f22); de necesitatile particulare ale copilului (tratament, studii, etc.) si de posibilitatile financiare reale ale sotului (inclusiv de salariile medii de pe piata unde lucreaza dumnealui). Totodata, se va tine cont si de starea financiara a dvs, ca mama a copilului (in ce masura puteti participa sau participati la intretinerea copilului, etc.).

Va recomandam sa discutati mai detaliat aceste intrebari cu avocatul dvs.

17 martie 2017