Despre traversarea hotarului de un parinte cu copilul minor

17 iulie 2016 165

Buna ziua. Am un copil de 5 luni si vreau sa ma intorc in Moldova in vacanta. Este neaparat sa am acordul sotului, daca nu sintem in divort? Va multumim.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Vladislav Mocanu
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua, Elena.

Legea cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova spune urmatoarele:

Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali (adica e de ajuns sa fiti doar D-stra) sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie de... mai detaliat către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

Prin urmare, este de ajuns sa fiti doar D-stra cu copilul minor. Nu e nevoie de acordul celuilalt parinte, atata timp cat sunteti casatoriti.

V-as sfatui, pentru mai multe detalii, sa accesati linkul acesta http://www.mfa.gov.md/calatorii-copii-minori/

Sper ca v-am fost de folos.

17 iulie 2016
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Elena, din intrebarea Dumneavoastra inteleg ca sunteti peste hotare si doriti sa reveniti in Moldova. Deci domiciliul permanent al copilului este peste hotare la moment. In acest caz pot aparea diverse interpretari privind scopul trecerii frotierii de stat (inclusiv si a altor state, nu doar Moldova) si in acest caz,... mai detaliat pentru certitudine, mai bine asigutati-va sa aveti acordul sotului autentificat notarial.
Daca nu puteti obtine acordul sotului, Va propun sa oferiti mai multe detalii despre statutul Dvs si a copilului peste hotare si scopul calatoriilor cu coilul in si din Moldova.

17 iulie 2016
Elena Mocanu
  • Notar
  • Alte domenii

Buna ziua Elena,
Intrarea si iesirea copilului din tara se reglementeaya de legislatia statutlui al cărui cetăţean este copilul minor. Daca are cetăţenie moldovenească atunci aveti mai sus trimitere le legea noastra de unde rezulta că Dra ca mama puteti sa calatoriti fara acordul tatălui, chiar daca sinteti in divort.

18 iulie 2016