Divort din cauza violentei sotului

19 octombrie 2020 120

Vreau sa devortez. Sunt casatorita 11 ani si nu ne intelegem deloc, si ma si bate, in 2017 am nimerit in spital cu nasul rupt. Avem un baitel de 6 anisori si doua apartamente in proprietate, dar nu am viza de resedinta in niciunul din ele. Eu lucrez oficial. Spuneti-mi, va rog, ce sa fac, care este procedura?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Viza nu oferă garanții sau drepturi, vorba e de momentul cînd ati devenit proprietar a apartamentului.
Daca nu puteți divorța amiabil, urmează să va adresați in judecată cu actiune privind desfacerea căsătoriei, stabilirea domiciliului copilului cit si actiune privind partajarea bunurilor imobile dobândite in timpul căsătoriei.
Vedeți model https://yavo.md/rom/modele, cit ține de... mai detaliat careva abuzuri, nu ezitați sa va adresați in instanta de judecata.

19 octombrie 2020