Divort la judecatoria Soroca

18 mai 2020 154

Buna ziua. Vreau sa divortez de sotul cu care am fost casatorita 7 ani si cu care am un copil minor. Am incercat sa divortez pe cale amiabila la notar, dar sotul nu coopereaza in acest sens. Acum vreau sa depun de sinestatator actele pentru divort la judecatoria Soroca, unde am viza de resedinta. Stiu ca trebuie sa achit taxa de stat la depunerea cererii. Am accesat pagina pe Internet cu taxele de stat, dar sunt mai multe conturi. Ajutati-ma, stimati avocati, sa identific contul corect ca sa achit taxa de stat la judecatoria Soroca. Va rog sa imi spuneti, de asemenea, ce acte trebuie sa depun odata cu cererea de divort. Va multumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Taxa de stat la iniţierea unei acţiuni de judecată

Beneficiar: Ministerul Finanțelor

Codul IBAN: MD75TRGAAA14222078010000

Codul fiscal: 1006601000037

Prestatorul beneficiar: Ministerul Finanțelor- Trezoreria de Stat

https://jsr.instante.justice.md/ro/content/taxa-de-stat

18 mai 2020
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Certificatul de căsătorie în original,
Dovada achitării taxei de stat,
Copia buletinelor de identitate.

19 mai 2020