Donatia unui loc de casa

25 mai 2020 56

Buna ziua! Mama cu tata sunt casatoriti, dar nu traiesc inpreuna, mama este peste hotare. Tata vrea sa imi dea un loc de casa si mama este de acord, dar ea nu poate sa vina in tara. Ce documente trebuie sa faca ea de acolo, de peste hotare?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Tatăl urmează să întocmească un contract de donație prin care va donează locul respectiv iar acordul obligatoriu de care este nevoie de la mamă, aceasta îl poate întocmi la ambasada sau consultantul RM din țară în care se află și să vil expedieze pentru al prezenta notarui.

Mai nou există... mai detaliat notari care acceptă formularea acestui acord prin exprimarea acordului în video cu voce tare, dar pentru asta urmează să discutați cu notar să vedeți dacă vă permite o astfel de posibilitate

26 mai 2020