Donație a cotei-părți de către un coproprietar altuia

22 septembrie 2024 0

Bună ziua. Sunt coproprietar al apartamentului privatizat împreună cu sora și părinți mei. Mama a decedat recent. Putea ea să doneze surorii mele cota ei parte, fără acordul meu? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Oxana Camaeva
  • Avocat

Buna ziua, da, desigur. Mai bine sa comandati extrasul bunului imobil si o sa vedeti cine acum e proprietar.

23 septembrie 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Mai întîi de toate este necesar să deschideți dosar de moștenire. Pentru detalii și suport juridic, apelați la nr. 069049267

23 septembrie 2024
  • Avocat
  • Alte domenii

......răspuns la întrebarea directă - dacă nu au fost determinate cotele-părți din proprietatea comună, atunci nu putea mama să înstrăineze/doneze cota-parte a sa care nu este determinată........în majoritatea cazurilor, în Registrul Bunurior Imobile sunt înrgistrați coproprietarii dar nu și cotele-părți ce le aparțin, care nu au fost determinate nici la... mai detaliat momentul privatizării.........determinarea cotelor-părți are loc benevol la notar cu participarea tuturor coproprietarilor......respectiv, dacă nu ați fost la notar pentru determinarea cotelor-părți și nici nu a existat nici un proces de judecată privind determinarea cotelor-părți din proprietatea comună, atunci mama dvs nici nu putea dona cota-parte a sa din imobil surorii dvs...........fără acordul dvs putea dona dar doar după determinarea cotelor-părți ale coproprietarilor............putea dona doar dacă încă la momentul privatizării au fost determinate cotele-părți ale participanților la privatizare și erau înrgistrate aceste cote-părți în Registrul Bunurilor Imobile...............pentru detalii tel/viber +37369615655

23 septembrie 2024