Dosar de huliganism taraganat

2 mai 2017 68

In urma cu aproximativ 2-3 ani s-a deschis dosar penal, pina la momentul actual este in proces de examinare, nefiind luata nici o decizie de catre Instanta de Judecata. Ce trebuie sa fac in cazul dat pentru a obtine totusi un rezultat, caci prea mult dureaza.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună.

Uneori, termenul rezonabil de soluționare a cauzei penale se poate lungi datorită unor factori, cum ar fi complexitatea cauzei, comportamentul participanților la proces etc.

Dacă considerați că termenul rezonabil s-a încălcat, dumneavoastră ați putea (dacă sunteți participant la proces) adresa instanței care judecă cauza o cerere privind accelerarea procedurii de judecare... mai detaliat a cauzei. Cererea se va examina în termen de 5 zile lucrătoare de către un alt judecător decât cel care examinează cauza, care va lua una din următoarele decizii:
a) va obliga instanța care judecă în fond cauza să întreprindă un act procesual, stabilind, după caz, un anumit termen pentru accelerarea procedurii;
b) va respinge cererea.

Mult succes!

2 mai 2017