Doua case intr-o curte

13 ianuarie 2021 55

Buna ziua. Am cumparat un an in urma o casa pe pamant nefinalizata, care acum este inregistrata la cadastru pe numele meu. Mentionez ca suntem doi vecini in curte, fiecare cu partea lui si intrarea separata (casele tot sunt separate). Eu doresc sa fac gard intre noi pe hotarul meu, vecina nu doreste sa-l facem impreuna. Dar mai intai vreau sa fac masurarile si insemnarea hotarelor ca sa fie corecte. 1) Cine se ocupa de masurarea terenului si insemnarea hotarelor? 2) Am dreptul sa fac gard pe hotarul meu daca vecina nu doreste sa participe? 3) Unde sa ma adresez pentru modificatea numarului la casa, daca ambele case au acelasi numar?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Tina. La prima întrebare DVS vă adresați la Cadastru raional, invitați inspectorul să facă măsurările corespunzătoare, la a doua întrebare, DVS sînteți în drept să faceți gard, la a treia întrebare, vă adresați la primărie cu o cerere și vor oferi un număr aparte la gospodăria DVS.

14 ianuarie 2021