Drepturile părinților soțului asupra apartamentului procurat în timpul căsătoriei noastre

19 ianuarie 2022 83

Bună ziua. Părinții soțului au vreun drept asupra apartamentului procurat de mine si sot in timpului căsătoriei? Apartamentul este înregistrat pe numele soțului, in contract figureaza sotul si eu. Poate exista vreun temei ca parintii sotului sa pretindă la acest apartament? Soțul va avea viza de reședința in acest apartament in mod automat, dar eu și copilul? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
In afara de cei identificați ca proprietari, adica dvs și soț, nimeni nu poate pretinde, sunteți proprietari exclusivi atît, nici copilul nu are careva drepturi.
Viza de domiciliu nu are nimeni automat, ia se stabilește prin intermediul unei cereri, mergeți la centrele multifuncționale și solicitați acest lucru in calitate de coproprietar.

20 ianuarie 2022