Este in drept banca se calculeze procente pina la vinzarea a gajului sau nu?

10 mai 2017 13

Organizatie de microfinansare a intrat in posesia gajului conform hotaririi de judecata. Este in drept se calculeze procente la credit pina la vinzarea a gajului sau nu?

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Olga,

Gajul este o garanţie reală în al cărei temei creditorul gajist poate urmări bunul gajat avînd prioritate faţă de alţi creditori, inclusiv faţă de stat, la satisfacerea creanţei garantate.

Din definiție rezultă clar că organizația de microfinanțare nu are dreptul să mai calculeze dobânzi de întârziere și penalități o... mai detaliat dată ce acesteia i-a fost transmis gajul prin care urmează să stingă obligația.

Or, în cazul în care valoarea gajului acoperă suma împrumutului, obligația se consideră stinsă din momentul intrării în posesia gajului.
Mai mult ca atât, în cazul în care valoarea gajului depășește cu mult suma împrumutului, organizația de microfinanțare va fi obligată să vă restituie diferența după comercializarea bunului.

11 mai 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

De fapt, executarea dreptului de gaj se realizeaza si se finiseaza nu prin preluarea in posesie a bunului, dar prin comercializarea bunului gajat. De aici rezulta ca pina la comercializare, debitorul ramine obligat in fata creditorului, inclusiv pentru cheltuielile de gestionare si administrare a bunului preluat in posesie.

11 mai 2017