Este posibila o casatorie intre un cetatean roman cu domiciliul in Romania si o doamna din Tajikistan in fata autoritatilor din Rep Moldova?

8 iunie 2017 50

Este posibila o casatorie intre un cetatean roman cu domiciliul in Romania si o doamna din Tajikistan (ambii vaduvi) in fata autoritatilor din Rep Moldova? Si daca este posibil, dumneavoastra puteti oferi asistenta in acest sens? Va multumesc, F.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Valeriu Negoiță
  • Avocat
  • Alte contravenţii

Pentru încheierea căsătoriei este necesar consimţămîntul reciproc, neviciat, exprimat personal şi necondiţionat, al bărbatului şi femeii care se căsătoresc, precum şi atingerea de către ei a vîrstei matrimoniale.
conform prevederilor art. 15 Codul familie, nu se admite încheierea căsătoriei între:
a) persoane dintre care cel puţin una este deja căsătorită;
b) rude în... mai detaliat linie dreaptă pînă la al IV-lea grad inclusiv, fraţi şi surori, inclusiv cei care au un părinte comun;
c) adoptator şi adoptat;
d) adoptat şi rudă a adoptatorului în linie dreaptă, pînă la al II-lea grad inclusiv;
e) curator şi persoană minoră aflată sub curatela acestuia, în perioada curatelei;
f) persoane dintre care cel puţin una a fost lipsită de capacitatea de exerciţiu;
g) persoane condamnate la privaţiune de libertate în perioada cînd ambele îşi ispăşesc pedeapsa;
h) persoane de acelaşi sex.
reeșind din norma sus citată este posibila o casatorie intre un cetatean roman cu domiciliul in Romania si o doamna din Tajikistan in fata autoritatilor din RM

8 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doar daca macar unul din ei au permis de sedere in RM ! Taxa pentru cetateni straini -8000 lei! Succese !

9 iunie 2017