Este posibila vanzarea unei parcele de pamant doar cu semnatura unuia dintre proprietari?

16 octombrie 2019 51

Buna ziua. Acum vreo 10 ani, am cumparat impreuna cu sotul meu o parcela de pamant. Am facut act de vanzare-cumparare, dar eu nu am stiut ca actul trebuie inregistrat si la primaria orasului respectiv. Acum in prag de divort, am aflat ca sottul meu a vandut intre timp pamantul respectiv. Eu nu mai am niciun act la mana si nici la primarie nu pot obtine informatii despre pamantul respectiv. Este posibil ca el sa fi vandut pamantul fara acordul si prezenta mea la notar? Pe actul de cumparare eram amandoi trecuti.
Exista o evidenta globala a actelor notariale unde se poate verifica dupa numele unei persoane? Cum as putea intra in posesia acelui act de vanzare-cumparare?
Va multumesc mult.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Soțul nu putea sa vândă cota parte din imobil ce va aparține dvs și doar cu condiția respectării dreptului de preemțiune. Or, nimeni nu poate transmite altuia un drept de care singur nu dispune.
Referitor la respectarea dreptului de preemțiune soțul, fie alege sa respecte procedura de notificare a celorlalți... mai detaliat coproprietar ex-ante, fie ex-post.
Dacă notificarea nu a avut loc aveți dreptul sa intrati în acel contract și sa dobândiți dreptul de proprietate asupra cotei părți a soțului după care soțul sa se clarifice singur cu cumpărătorul și probleme create acestuia.
În cazul în care ajungeți să vă adresați în instanța de judecată și solicitați sa dobândiți cota parte a soțului, cereți și rectificarea înregistrărilor din Registrul bunurilor imobile.

Actele juridice ce se referă la înstrăinarea bunurilor imobile se înregistrează obligatoriu în Registrul bunurilor imobile la oficiul cadastral al Agenției Servicii Publice. Adresați-vă la aceștia și solicitați un extras din registrul total al registrului bunurilor imobile referitor la acest bun imobil.

16 octombrie 2019