Este valabil asa document?

27 martie 2018 59

Pe o foaie curata am scris de mana un document de garantie, indicand datele din buletin, cu textul de exemplu ca nu voi comercializa si nu voi divulga datele tehnice si am fotografiat si am trimis persoanei cu pricina. Adica el nu are nicio copie, doar o poza, lucru acesta s-a facut fara notar. Este valabil asa document?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Consider că Urmeaza a se ține cont de imprejurari, ce importanță are informația, in ce imprejurări a fost facută cunoscută.
Dacă să raportăm la prevederile art 701 cod civil (1) Dacă în timpul negocierilor o parte comunică informaţii celeilalte părţi, aceasta are obligaţia să nu o divulge sau să nu o... mai detaliat folosească inadecvat în scopuri proprii, indiferent de faptul dacă a fost sau nu încheiat contractul.
Dacă se va adeveri faptul divulgării informației, poza in cauză, poate servi temei de legătură va servi temei care poate fi luat in considerație.
Daca sa raportăm situați la norma citată, obligația de a nu divulga informația persistă in orice caz.

28 martie 2018