Executor judecatoresc

10 aprilie 2019 38

Bună. De la aplicarea sechestrului pe cont de catre executorul judecatoresc, este vreun termen in care datoria trebuie stinsa? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună

Aveți un termen de executare benevola de 15 zile din data la care vi se comunica încheierea de intentate a procedurii, și dacă o faceți beneficiați de o reducere la plata onorariului executorului judecătoresc.
Dacă, nu executați în 3 luni, la cererea creditorului, executorul judecătoresc va calcula dobânda de întârziere.
Un termen... mai detaliat nu există.
Totuși, pentru neexecutarea intenționată, eschivarea de la executarea hotărârii persoana poate fi atrasă la răspundere penală.

10 aprilie 2019