Hotarirea de achitare a primei instante de judecata este cu drept de atac?

8 mai 2017 27

Daca in prima instanta de judecata, prin hotarirea judecatorului, inculpatul este recunoscut nevinovat si este achitat, hotarirea este cu drept de atac in instanta superioara (Curtea de Apel)?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Avocat

Alexei, in termen de 15 zile de la data pronuntarii sentintei integrale, procurorul, inculpatul, si alti participanti (e.g. partea vatamata) pot declara apel. In cazul sentintei de achitare, inculpatul poate declara apel si impotriva temeiurilor de achitare.

10 mai 2017