Hotarirea judecatoreasca incorecta

4 august 2016 55

In opinia mea, un judecator a emis o hotarare vadit ilegala pe un dosar contraventional. Unde pot sa ma plang pe acest judecator pentru hotarirea ilegala? Ce trebuie sa contina plangerea si unde trebuie sa o adresez?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bună,
În primul rînd Dvs aveți dreptul să contestați cu recurs Hotărîrea instanței. Termenul pentru depunerea recursului este de 15 zile de la data adoptării hotărîrii. Recursul se depune la instanța care a emis Hotărîrea.
Totodată, aveți dreptul să depuneți o petiție la Consiliul Superior al Magistraturii, în care indicați despre argumentele... mai detaliat Dvs față de ilegalitățile instanței de judecată, și solicitați atragerea la răspundere disciplinară a judecătorului.
Totuși, caracterul ilegal al Hotărîrii poate fi constatat doar de instanța ierarhic superioară, printr-o Decizie definitivă, în baza căreia veți putea sesiza procuratura dacă se va decide ilegalitatea acelei hotărîri. În acest caz, răspunderea va fi de natură penală. În cadrul procesului penal veți avea statut de victimă și veți putea pretinde recuperarea prejudiciilor inclusiv morale cauzate prin Hotărîrea judecătorească declarată ilegală.

5 august 2016