Identificat în temeiul permisului de conducere

18 octombrie 2022 61

Bună ziua. Poliţia a întocmit un proces-verbal contravenţional în temeiul art. 228 alin. 7 CC, cu toate ca pelicula era transparentă. Am achitat amenda în jumatate, dar am contestat procesul-verbal în baza art. 445 CC, deoarece permisul de conducere este un drept special, nu un act de indentitate ca buletinul, paşaportul sau certificatul de naştere. Judecata va fi peste 3 luni. A avut cineva aşa practica?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Daniel,agentul constator e îndrept să vă indetifice și în baza permesului, judecata posibel n-o să vă dee câștig de cauză, mai știi.

19 octombrie 2022