Îmi pot recupera banii cheltuiți?

11 octombrie 2018 73

Bună ziua! În 2016 aprilie am început să comunic, iar ulterior să mă întîlnesc cu o fată. Având în vedere că mai mult timp sunt peste hotare, ne vedem doar atunci când revin în țară. Între timp îi mai trimit bani, dar din cauza că ea nu deține buletin de identitate (are doar buletin de identitate provizoriu - motive religioase) acești bani îi primește mama sa, după care îmi confirmă că îi sunt înmânați. Recent am aflat că mă înșeală și ne-am despărțit. Spuneți-mi, vă rog, îmi pot recupera banii trimiși în această perioadă? Dețin toate confirmările de transfer de la Western Union. Dacă da, spuneți-mi, vă rog, care este procedura? Aștept răspuns. Mulțumesc frumos!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
reieșind din speță, există posibilitatea de restituire sumelor încasate, dacă acestea au fost confirmate corespunzător, totuși la etapa de expediere a sumei, era înserat expres temeiul transferului? împrumut, donație sau alte forme? (are importanță majoră)
Eventual urmează să înaintați o pretenție scrisă cu solicitarea de restituire, calcule de dobînzi,... mai detaliat dacă pe cale amiabilă nu se hotărăște, urmează să înaintați o cerere de chemare în judecată cu încasare forțată, cu achitarea taxei de stat.

11 octombrie 2018