Imi puteti spune ce sa fac?

14 octombrie 2019 23

Buna ziua. Am nevoiue de un sfat. Detin o portiune dintr-o casa mai mare unde mai locuiesc alte 3 familii. Portiunea care imi apartine este la parter si are aproximativ 100 mp. Am in fata un lot de teren de 32 mp si inca un lot in spate cu suprafata de 60 mp. Pentru a avea acces la lotul din spat, trebuie sa trec prin curtea unui vecin. Am de asemenea si loc de trecere inscris in acte, dar persoana in cauza nu-mi da voie sa trec. Lotul din spate era ingradit, dar eu sunt plecat de multiu ani in Italia si vecinul a profitat de absenta mea si a demolat gardul, a depozitat acolo tot felul de gunoaie si acum pretinde ca ii apartine. Eu nu locuiesc acolo, dar as vrea sa vand imobilul. Lumea vine sa vada imobilul, dar cand intelege care e situatia - renunta. Se poate face ceva in aceasta situatie? Sau trebuie sa ma resemnez? Va multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Ați putea depune o plângere la poliție pe faptul că vecinul depozitează ilegal pe terenul Dvs „tot felul de gunoaie” după cum ați invocat mai sus.
Totodată, îl reclamați și pentru faptul că vă ocupă ilegal terenul.
Urmează a fi întocmite acte de constatare a faptului că vecinul depozitează acolo „gunoaiele”... mai detaliat sale și ocupă ilegal terenul violînd astfel drepturile Dvs.
Ulterior vă puteț adresa în instanța de judecată cu o acțiune în revendicare sau negatorie prin care pretindeți revedicarea terenului din posesia vecinului, încetarea tulburării posesiei, și repararea prejudiciilor cauzate (obligarea la evacuarea acelor deșeuri, etc.) .

În cazul în care dvs. dețineți o cotă parte dintr-un imobil care are și alți coproprietari, este necesar să respectați dreptul de preemțiune al celorlalți coproprietari.

15 octombrie 2019