Imi refuza categoric orice legătură cu copilul

17 februarie 2019 179

Bună ziua. Va rog sa ma ajutați. Eu am cetățenie romana, iar fosta soție a depus actele pentru cetățenie și încă așteaptă. Avem un copil impreuna care este minor. Mi-a cerut sa-i dau semnatura/declarație pentru a-i face și copilului cetățenie roamna. Problema mea este următoarea. 1. I-am spus ca ii dau tot ce ii trebuie pentru a-i face copilului cetățenia dacă facem la notar o declarație cum ca îl pot lua și la mine în vacante pe termen de 1 luna sau cât o sa fie vacanta, dar ea refuza categoric acest lucru. Plus ca nu-mi da voie să-l iau la mine, să-l vad sau sa vorbesc cu el. 2. Mi-a spus ca o sa faca transcrierea divorțului din Republica Moldova în România. Este posibil pentru a-i face copilului cetățenie și ca o sa iasă de pe familia mea și ea, și copilul. Este posibil asa ceva? Ce ma sfătuiți sa fac? Va rog sa ma ajutați! Sunt disperat și nu stiu cum sa ma mai înțeleg cu ea. Imi refuza categoric orice legătură cu copilul. Va mulțumesc mult.

Jurist comments 6

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Viorel,

Adresați-vă la Direcția pentru Protecția Drepturilor Copilului din raza sectorului sau raionului unde domiciliază mama cu copilul pentru a stabilit un grafic de întrevederi cu copilul.
Propuneți graficul dvs, iar dacă la final nu sunteți de acord în termen de 30 zile de la expirarea termenului de a vi se... mai detaliat oferi un răspuns sau din data când primiți decizia respectiva o atacați în instanța de judecată competentă și cereți modificarea graficului.

Copilul poate ieși din țară fiind însoțit de un singur părinte și fără acordul celuilalt părinte însă pentru perioade nu mai mari de 90 zile.
Pentru stabilirea domiciliului peste hotare e necesare o declarație legalizată notarial care se eliberează pana la atingerea majoratului de către copil, alte opțiuni nu există.
Dacă, refuzați eliberarea unei asemenea declarații acesta se poate adresa în instanța de judecată în vederea obținerii permisiuni date.

18 februarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

De asemenea, în cazul în care deja va fi stabilit un grafic de întrevederi, iar mama oricum îl va încălca, limitând sau chiar interzicând intrevederile dintre copil și tată va adresați la Poliție, iar mama fa fi sancționată contravențional cu aplicarea unei amenzi în mărime de 600 lei.

18 februarie 2019
Viorel Miron

Va mulțumesc pentru răspuns însă vreau sa menționez ca eu sunt de acord sa ii dau aceasta declarație sa se și poată muta cu copilul peste hotare doar ca dacă fac acest lucru eu risc sa nu îmi mai vad copilul deloc. Și poate ca să se scoată de pe... mai detaliat familia mea atât copilul cât și fosta soție? Se poate face ascest lucru dacă eu nu sunt de acord? Vreau sa poate familia mea copilul pentru ca sunt tatăl lui?? Va mulțumesc încă odată

18 februarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Mai jos vedeți prevederile Codului familiei privitor la întrebarea schimbării numelui copilului.
Articolul 56. Schimbarea numelui de familie şi prenumelui copilului
(1) În baza cererii comune a părinţilor (sau a unuia dintre ei), organul stare civilă poate schimba numele... mai detaliat de familie şi/sau prenumele copilului care nu a atins vîrsta de 16 ani.
(2) În caz de litigiu între părinţi, problema privind schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului este soluţionată de către organul stare civilă, cu concursul autorităţii tutelare locale în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul minorul, ţinîndu-se cont în exclusivitate de interesele copilului.
(3) Schimbarea numelui de familie al ambilor părinţi atrage după sine schimbarea numelui de familie al copilului, iar în cazul schimbării numelui de familie al unuia dintre părinţi, numele de familie al copilului poate fi schimbat în baza acordului comun al părinţilor. În lipsa unui atare acord, decide autoritatea tutelară locală.
(4) Schimbarea numelui de familie şi/sau a prenumelui copilului care a atins vîrsta de 10 ani se face, în toate cazurile, cu acordul acestuia.

De remarcat, că schimbarea numelui și/sau prenumelui copilului nu o decade pe mamă din necesitatea de a solicita acordul tatălui la stabilirea domiciliului copilului minor peste hotarele RM. În unele state chiar și decăderea unuia dintre părinți din drepturile părintești nu-l decade pe celălalt părinte din obligația de a solicita acordul celuilalt.

După ce intră în vigoare hotărârea judecătorrească privind desfacerea căsătoriei, viitoarea ex-soție se va adresa la Oficiul stării civile al Agenției Servicii Publice din raza domiciliului său pentru obținerea certificatului de divorț.
Astfel, la depunerea cererii de eliberare a certificatului de divorț aceasta este întrebată dacă dorește să revină la numele de până la încheierea căsătoriei, în cazul în care la încheierea căsătoriei și-a schimbat numele, iar dvs nu sunteți în drept și nu puteți înfluența acest aspect întrucât, o privește doar pe aceasta personal.
Ulterior obținerii certificatului de divorț moldovenesc aceasta va transcrie certificatul de divorț în România ceea ce va duce la faptul recunoașterii divorțului și pe teritoriul statului Român. În acest sens la fel nu este necesar acordul Dvs.

În cazul în care încă nu a fost stabilit domiciliul permanent al copilului (custodia) după desfacerea căsătoriei, vă recomand de urgență să vă adresați în instanța de judecată competentă din raza domiciliului Dvs.
În cazul în care instanța de judecată din Moldova deja a stabilit cu care dintre părinți copilul va domicilia după desfacerea căsătoriei, iar dvs doriți ca copilul să domicilieze permanent cu Dvs aveți posibilitatea de a iniția un alt proces judiciar.

18 februarie 2019
Viorel Miron

Va mulțumesc pentru răspunsuri. Dar dacă își face actele romanesti atât pasaport cât și divorțul îl transcrie poate sai facă copilului acte fără acordul meu?

18 februarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dobândirea sau redobândirea cetățeniei române tine de aplicarea legilor statului Român și ar fi cazul sa consultați în acest sens un avocat român sau cel puțin vedeți legea cetățeniei romane ce este disponibila în forma actualizată pe pagina web a Autorității Naționale pentru Cetățenie accesînd www.cetatenie.just.ro

De asemenea, ați putea solicita... mai detaliat informații de la această instituție în regim online adresînd o scrisoare la adresa de e-mail indicata pe site.

18 februarie 2019