Impartirea imobilului in caz de divort

5 decembrie 2018 77

Buna ziua! Vreau sa donez o casa care nu e complect terminata unui copil de-al meu. El degraba se casatoreste si vor termina impreuna de construit casa cu banii nostri. In caz de divort, care sunt consecintele?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Elizaveta,

Conform legislației bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar (donație), obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.

Respectiv în caz de divorț aceste bunuri vor rămâne soțului... mai detaliat care le-a dobândit în conformitate cu regula enunțată mai sus.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

6 decembrie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Există totuși un semn de intrebare, atît timp cit casa nu e inregistrată la carastru,(daca o asemenea inscriere nu există) se consideră că bunul faptic nu există, or la etapa cind o sa mergeți la notar, dorind sa donați, o sa va ceară extrasul din registrul bunurilor imobile... mai detaliat pentru a identifica imobilul, astfel, o să aveți acte in regulă doar pentru teren dacă acesta vă apartine, casa nu va putea fi identificată dacă nu este inregistrată.
Aici va aparea problema, la caz dacă donați terenul fara a identifica construcția, va aparea prezumția că viitorul soț al copilului d-stră a contribuit la construcție, avind posibilitatea de a pretinde.
Cel mai bine, mergeți cu actele ce le dețineți la un notar pentru a vă consulta.

6 decembrie 2018