Importul unui motor de automobil

29 mai 2023 3

Buna ziua. Se poate schimba legal motorul unui automobil? Care este procedura? Daca este legal, care este procedura de import pentru motor si unde as putea apela pentru a afla mai multe detalii?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Este legal.
Pentru import apelaţi serviciul vamal +373 (22) 78-88-88
Notă. La importul motoarelor, taxa vamală se achită în mărime de:

(a) 0% – pentru motoarele de la subpoziţiile 8407 31, 8407 32, 8407 33, 8407 34 şi 8408 20, destinate propulsiei motocultoarelor de la subpoziţia 8701 10;
(b) 10% din suma accizei... mai detaliat calculate – pentru autovehiculele cu aceeaşi capacitate a motorului şi cu termenul de exploatare de peste 5 ani și pentru motoarele vehiculelor supuse accizelor clasificate la poziţia tarifară 8703;
(c) 15% din valoarea în vamă – pentru motoarele altor tipuri de autovehicule.

După ce aveţi motorul cu actele de proprietate vă adresaţi la poliţie pentru modifcarea numărului motorului în documentele de evidenţă.
https://autoblog.md/precizare-importanta-in-privinta-hotararii-de-guvern-prin-care-motorul-unei-masini-a-primit-statut-de-piesa-de-schimb/#:~:text=Pe%20scurt%20spus%2C%20%C3%AEn%20Republica,mini%C5%9Ftri%20%C3%AEn%20toamna%20lui%202020.

30 mai 2023