Încălcări fixate de camere

16 octombrie 2020 52

Bună ziua. Câteva zile în urmă am primit o scrisoare precum ca am ignorat semnalul roșu al semaforului și că trebuie să mă prezint la poliție. Cât timp este aceasta încălcare in baza de date? Ce se întâmplă dacă nu mă prezint la adresa indicată?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Termenul de atragere la raspundere contravențională este 1 an.
Daca nu va prezentați desinestator sau nu declarați cine a fost la volanul mașinii, puteți fi amendat inclusiv pentru nedeclararea datelor in cauză, ulterior cauza de incasare forțata poate fi transmis la executor.
Sigur sunt cauze care nu se rezolva si se uită,... mai detaliat fara sancțiuni, problema e ca scrisoarea care ați primit e fara confirmare de recepție, a fost aruncata in postă, fapt care constituie o incalcare procesuală.

8 noiembrie 2020