Incasarea pensiei de intreținere

16 iulie 2016 48

Buna ziua! Am o intrebare legata de incasarea pensiei de intretinere. Hotarirea judecatii despre incasarea pensiei a fost emisa. Sotul a plecat in Europa la lucru in calitate de cetatean roman. Nu cunoașteti care ar fi procedura de incasare silita a pensiei in Germania?

Jurist comments 1

Vladislav Mocanu
  • Student
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua, Oleg.
In cazul d-stra nu e necesar sa cunoasteti procedura de incasare a pensiei in Germania - se aplica legislatia autohtona (moldoveneasca), ba mai mult, aveti o Hotarare Judecatoreasca in acest sens. Situatia d-stra este similara unora mentionate anterior pe platforma. Consider inutil sa repet informatia care deja a... mai detaliat fost comunicata. Prin urmare, fac trimitere la raspunsurile colegului meu, Vasile Soltan, in materia data:

1)http://yavo.md/raspunsuri/v/pensia-alimentara-sot-din-romania-cu-domiciliu-la-londra (primul comentariu);

2)http://yavo.md/raspunsuri/v/pensie-alimentara (primul comentariu);

Sper ca v-am fost de folos.

16 iulie 2016