Indemnizația de tânăr specialist cu studii medii de specialitate se mărește dacă ești deja angajat?

19 decembrie 2019 46

Bună ziua. Activez ca pedagog în gimnaziu, m-am angajat în 2016, și la moment indemnizația de tânăr specialist era de 24.000 lei, fiindcă am studii medii de specialitate. Am primit prima tranșă de 6.000 lei, apoi am ieșit în concediu de îngrijire a copilului și anul acesta m-am reangajat. Aș vrea să vă întreb dacă în situația mea indemnizația s-a mărit sau voi primi celelalte tranșe până la limita acestor 24.000 lei? Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Zinaida.

Ar fi cazul să sunați și să întrebați direct la minister: mecc.gov.md/ro/content/informatii-de-contact-0/

În mod normal, ar trebui să fie efectuată recalcularea indemnizației la finele anului trei de activitate.

Totodată, vedeți și prevederile acestui regulament: legis.md/cautare/getResults?doc_id=113849&lang=ro

8 iulie 2020