Inscrierea copilului la gradinita

30 octombrie 2019 35

Buna ziua. Doresc să înscriu copilul la gradinita, dar am nevoie de certificat de confirmare a locului de trai. Problema este ca stau în chirie fara contract de locațiune. De unde sau cum as putea face rost de acest certificat? Un sfat, va rog! Mersi!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Nu aveți alte șanse de a obține aceste date, în lipsa unor relații contractuale de locațiune, nu puteți confirma aflarea dumneavoastră în acel imobil.
Ar fi posibil să întocmiți un contract de comodat, totuși acest fapt poate pe genera și probleme cu Locatorul.
Altă formă ar fi ca să întocmiți contractul de... mai detaliat câlocațiune, să înregistrați corespunzător, și să achitați pentru locator și impozitul pe venit, care dacă nu greșesc, constituie 10 % din suma locațiunii, în acest format, o să aveți siguranță în ziua de mîine, Contrar, sorry.

31 octombrie 2019