Interdicție de părăsire a tarii

9 ianuarie 2017 5770

Buna seara. Cum pot ști dacă am interdicție de a părăsi țara dacă din 2012 executorul judecătoresc mi-a făcut câteva restricții pentru o datorie? De curând mi-am perfectat pașaport biometric si nu a fost nici o problema.

Jurist comments 2

Alexandru Ţurcan
  • Avocat

Vedeti aici explicatiile Politiei de Frontiera: http://www.border.gov.md/index.php/ro/discussions?view=vitabook
"Furnizarea informaţiei despre existenţa sau inexistenţa interdicţiei de a părăsi ţara aplicată faţă de persoane şi mijloace de transport, se va efectua în baza unei cereri personale formulate într-o formă liberă adresate Departamentului Poliţiei de Frontieră, în care obligatoriu vor fi indicate datele de... mai detaliat identitate ale persoanei sau a mijlocului de transport pe care se solicită informaţia, adresa şi numărul de telefon al solicitantului. Totodată, la cerere este necesar de a anexa copia actului de identitate a solicitantului şi a persoanei la care se referă informaţia, copia certificatului de înmatriculare a mijlocului de transport, precum şi copia actului ce atestă dreptul solicitantului de a reprezenta interesele persoanei la care se referă informaţia sau a proprietarului/posesorului legal al mijlocului de transport. Anexarea actelor enumerate sunt obligatorii, deoarece informaţia solicitată constituie date cu caracter personal, care sunt prelucrate şi protejate în conformitate cu prevederile Legii nr.133 din 08.07.2011 „privind protecţia datelor cu caracter personal". Informaţia solicitată v-a fi furnizată în termen de cel mult 15 zile şi v-a fi preluată personal de la sediul Departamentului Poliţiei de Frontieră."

9 ianuarie 2017
Anonim Jurist
  • Avocat

Conform art. 64 Cod de Executare a RM, interdicția de a părăsi țara se dispune pe un termen de 6 luni, prin intermediul instanței. La expirarea termenului de 6 luni, executorul urmează să adreseze un nou demers instanței, La care instanța urmează să organizeze ședință și să vă citeze pentru... mai detaliat ședință. Dacă nu vă amintiți de careva citări recente în instanță și reieșind din faptul că ați reușit să vă perfectați pașaportul biometric, există o mare probabilitate că o astfel de interdicție să nu existe. Totuși, este recomandabil să adresați o cerere Poliției de Frontieră, mai simplu fiind să încercați trecerea la un oarecare post vamal.

12 ianuarie 2017